Zaburzenia depresyjne – jak radzić sobie z depresją? Jak radzić sobie z bezsennością?

Depresja to stan chorobowy, który może doprowadzić jednostkę do utraty życia. Jednym z objawów są bowiem myśli i próby samobójcze. Zaburzenia depresyjne objawiają się w bardzo różny sposób. Medycyna klasyfikuje cztery grupy objawów o takim charakterze:

Objawy somatyczne to między innymi: zaburzenie rytmu dobowego, spowolnienie psychoruchowe, brak ochoty na seks, złe samopoczucie fizyczne.

Objawy poznawcze to między innymi: urojenia depresyjne, wszechobecny pesymizm, zaburzona samoocena.

Objawy emocjonalne to między innymi: lęk, płacz, smutek, dysforia oraz brak czerpania radości z życia.

Objawy motywacyjne to między innymi: lenistwo, brak chęci do podejmowania jakiegokolwiek działania.

Przyczyny zaburzeń o charakterze depresyjnym

Depresja to przypadłość, która może być kształtowana przez szereg różnych czynników. Podzielić je można na dwa typy, a mianowicie:

Somatyczne: urazy głowy, ciąża, poród, menopauza, zmiany hormonalne w organizmie, zakażenia itd.

Psychiczne: utrata bliskiej osoby, bankructwo, rozwód, rozstanie, porażka, utrata majątku.

Leczenie zaburzeń depresyjnych

Zaburzenia depresyjne i metodyka leczenia zależna jest od indywidualnego przypadku. Zwykle jej tryb wygląda bardzo podobnie, ale nigdy tak samo. Najczęściej stosowane rozwiązania to:

  • psychoterapia
  • leczenie farmakologiczne

W pierwszej kolejności lekarz podejmuje próby usunięcia objawów zaburzeń powodujących zagrożenie dla życia/zdrowia jednostki. W następnej kolejności celem jest eliminacja źródła występowania problemu (terapia przyczynowa).

Leczenie tej nieszczęsnej przypadłości może trwać zarówno kilka tygodni/miesięcy, jak i nawet kilka-kilkanaście lat. Wszystko zależy od indywidualnego przypadku.

Czy można zapobiec zaburzeniom depresyjnym?

I tak. I nie. Zmiany w życiu często następują dynamicznie, przez co bardzo trudno ustrzec się negatywnych emocji, huśtawkom nastroju itd.

Uważa się jednak, że osoby prowadzące zdrowy tryb życia, dbające o relaks i samopoczucie, znające wartość własnej osoby są zdecydowanie lepiej dostosowane do zmian. Mówiąc kolokwialnie takie jednostki są zdecydowanie silniejsze psychicznie.

Bezsenność jako najczęstszy objaw depresji?

Bezsenność to problem, który stanowi bolączkę około 1/3 Polaków. Nie śpimy najlepiej z kilku względów. Przede wszystkim, bezsenność to efekt niezdrowego trybu życia i nieustannie towarzyszącego stresu.

Bezsenność – konsekwencje problemów ze snem

Problemy ze snem mogą za sobą nieść bardzo poważne problemy zdrowotne. Wynikiem bezsenności zwykle są bóle głowy, problemy z koncentracją, nieustanne uczucie zmęczenie oraz ogólne osłabienie kondycji fizycznej organizmu.

Należy przy tym pamiętać, że bezsenność może doprowadzić także do zawału serca. Wszak, brak odpowiedniej regeneracji organizmu skutkuje nadmiernym obciążeniem organizmu.

Bezsenność – jak się jej pozbyć domowymi sposobami?

Problemów ze snem można się pozbyć nie wychodząc z domu. Oczywiście, domowa terapia nie będzie skuteczna w 100% przypadków, jednakże szansa na pozbycie się bezsenności jest całkiem spora.

Domowe sposoby na bezsenność opierają się w głównej mierze o zasady zdrowego trybu życia. Wszak, doprowadzenie do optymalnej kondycji organizmu, skutkuje bardzo często poprawą jakości snu i eliminacją bezsenności. Należy zadbać przede wszystkim o:

  • Zdrowe nawyki żywieniowe
  • Wzmożona aktywność fizyczna
  • Brak używek
  • Regularny rytm dobowy

Niezwykle ważnym jest również przygotowanie sypialni przed snem. Wywietrzenie miejsca w którym śpimy pozwala zasypiać w komfortowych warunkach. Ponadto, należy zadbać o odpowiednią temperaturę i wilgotność.

Dlaczego domowe sposoby są lepsze niż tabletki nasenne?

Przede wszystkim dlatego, że domowe sposoby w żaden sposób nie uzależniają jednostki. W przypadku tabletek nasennych bardzo często dochodzi do uzależnienia od działania preparatu, gdyż środki te działają objawowo. Tym samym, nie dochodzi do faktycznego leczenia, a po prostu zwalczania objawów.

Jeśli chcemy sięgać po tabletki nasenne, to rozsądniej jest decydować się na te naturalne – pozbawione silnych, uzależniających składników. Skuteczne okazują się również suplementy diet.