Rozstępy w ciąży. Jak ich uniknąć lub ewentualnie się ich pozbyć?

Mówi się o tym, że ciąża dodaje kobietom atrakcyjności. W zasadzie, trudno z tym polemizować – Panie rozkwitają i stają się pogodniejsze, choć…

Niestety, bardzo często dochodzi do defektów, które nie są widoczne dla wszystkich. Poza oczywistą nadwagą, zazwyczaj pojawiają się rozstępy, czyli poprzeczne pręgi na brzuchu oraz plecach. To wynik zbyt dużych napięć skóry, które są efektem wzrostu masy ciała.

Rozstępy to defekt, o którym bez cienia wątpliwości można powiedzieć, że stanowią jeden z najbardziej nieestetycznych defektów skóry charakterystycznych dla ciąży. Co gorsze – ich eliminacja jest bardzo trudna.

Co przyczynia się do powstawania tzw. rozstępów?

Rozstępy stanowią defekt, którego obecność w czasie ciąży jest bardzo powszechna. Zwykle ma to związek ze zbyt szybkim wzrostem masy ciała. Niekiedy, wpływ na rozstępy mogą mieć zaburzenia hormonalne. Rozstępy zwykle obejmują obszar brzucha, pleców, pośladków oraz ud – czyli miejsc w których naprężenia skóry są zdecydowanie największe.

Proces powstawania rozstępów nie w każdym przypadku przebiega tak samo. Niekiedy defekt pojawia się stopniowo (tj. wrzecionowate pasma co jakiś czas się powiększają), a niekiedy – dochodzi do dużych zmian w ciągu bardzo krótkiego czasu.

Czy można zapobiec rozstępom?

Pojawienie się rozstępów dla wielu kobiet to prawdziwy koszmar. Tzw. pęknięcia na skórze wyglądają niezwykle nieestetycznie. Czy można im zapobiec? Co zrobić by uniknąć ich wystąpienia?

Przede wszystkim musisz zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry narażonej na duże wzrosty. W aptekach dostępne są specjalne kremy i maści, których zadaniem jest uzupełnienie niedoborów kolagenu i kwasu hialuronowego. Te substancje poprawiają gibkość, sprężystość i elastyczność skóry.

Warto także pamiętać o tym, że dieta w czasie ciąży musi być zbilansowana. Nie oznacza to, że mamy głodować. Wręcz przeciwnie – należy jeść obficie, ale z głową. Lekka aktywność fizyczna również jest wskazana. Poprawia ukrwienie, eliminuje toksyny z organizmu i redukuje odłożoną tkankę tłuszczową.

Profilaktyka jest ważna, ale niestety nie jest skuteczna w każdym przypadku. Oczywiście – zawsze warto sięgnąć po rozwiązania profilaktyczne, nie mniej – nie można traktować ich jako pewnik. Zbyt często zawodzą.

Sposoby na rozstępy w ciąży

Usuwanie rozstępów w ciąży jest wykluczone. Jakakolwiek ingerencja w ciało nie jest wskazana i może nieść zagrożenie dla naszego malucha. Wszelkie zabiegi należy zatem odłożyć na okres po porodzie/po karmieniu.

Na ten moment medycyna oferuje następujące rozwiązania:

  • Zabiegi specjalistyczne: mezoterapia igłowa, laseroterapia, peeling chemiczny
  • Zabiegi kosmetyczne: maści i kremy
  • Zabiegi domowe: peelingi z kawy, maseczki z awokado

    W każdym przypadku – konieczna jest konsultacja ze specjalistą. Czy to przed zastosowaniem zabiegów specjalistycznych, czy kosmetyków i innych wyrobów – zawsze warto posiłkować się wiedzą ekspertów. W przeciwnym wypadku mogą pojawić się niepożądane skutki uboczne.