Problemy z chrapaniem – co zrobić, aby przestać chrapać? Sposoby.

Według statystyk – 25% Polaków chrapie każdej nocy. To problem powszechny, który zwykle jest nie leczony. Zobacz dlaczego powinno się sprawdzić i wyeliminować przyczynę chrapania.

Chrapanie – zagrożenie dla zdrowia

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że chrapanie to przypadłość, która może doprowadzić organizm do bardzo groźnych dolegliwości takich jak bezdech senny, przyśpieszenie pracy serca, nadciśnienie.

Bezwzględnie nie należy ignorować tej przypadłości. Tym bardziej, że jej leczenie jest proste – większość przyczyn można wyeliminować skuteczną, domową profilaktyką.

Chrapanie – co przyczynia się do występowania problemu?

Chrapanie z definicji to zjawisko akustyczne, które jest wynikiem wibracji miękkich części gardła. Do tego przyczynić się może:

  • alkohol (mięśnie gardła i podniebienia wiotczeją w stanie nietrzeźwości)
  • przyjmowane lekarstwa (wszelkie te, których skutkiem ubocznym jest rozluźnienie mięśni gardła)
  • pozycja we śnie (należy spać na boku, nie na wznak)
  • nadwaga (zbyt duża objętość tkanki tłuszczowej w okolicy szyjnej może doprowadzić do ucisku na drogi oddechowe)
  • papierosy (zalegająca ślina może w czasie snu być kłopotliwa i powodować niedrożności)

Chrapanie – jak leczyć?

W większości przypadków odpowiednia profilaktyka jest wystarczająca. Wystarczy nieco zmienić nasz tryb życia, aby znów móc cieszyć się snem lepszej jakości.

Poza odrzuceniem odżywek: alkoholu i papierosów należy dokonać korekty jadłospisu. Nie należy jeść zbyt późno (maksymalnie 2-3 godziny przed snem). Należy również zadbać o komfort – pozycja we śnie, wygodny materac i poduszka. Do tego warto pamiętać aby miejsce snu bylo wywietrzone, a jego temperatura odpowiednia. Znamienny wpływ na komfort snu i brak chrapania ma regularna aktywność fizyczna (najlepiej na powietrzu).

W przypadku gdyby owe domowe sposoby nie były wystarczające – należy skontaktować się z lekarzem, gdyż być może niezbędne będzie podjęcie leczenia chirurgicznego – tudzież korekty przegrody nosowej lub usunięcie migdałków.

Czy chrapanie jest groźne dla zdrowia?

Czy wiesz, że nawet co trzeci Polak regularnie chrapie? Leczenie tej dolegliwości podejmuje jednak zaledwie około 10-15%. Nie leczymy chrapania z tego względu, że nie zdajemy sobie sprawy z możliwych konsekwencji.

Bezdech senny, czyli dlaczego chrapanie to sygnał alarmowy?

Chrapanie to nic innego jak akustyczne zjawisko, które pojawia się w wyniku niedrożności układu oddechowego. Mózg pobudza dodatkowe mięśnie, które umożliwiają przepływ powietrza, co skutkuje charakterystycznymi dźwiękami podczas wdechu oraz wydechu.

Chrapanie tym samym może być odbierane jako sygnał alarmujący o zmianach zachodzących w górnych drogach oddechowych. Bardzo często jest pierwszym czynnikiem świadczącym o bezdechu sennym. Bezdech to nic innego jak zatrzymanie oddychania na około 3-10 sekund. Skutkuje gromadzeniem się dwutlenku węgla, niedotlenieniem, a nawet udarem mózgu czy zawałem serca.

O ile kilkukrotne zatrzymanie oddychania nie wyrządzi wielkiej szkody, o tyle osoby z zaawansowanym bezdechem mogą doświadczać nawet kilkuset przerw w oddychaniu podczas jednej nocy.

Dodatkowe konsekwencje nieleczenie chrapania

Chrapanie to przypadłość, która poza tym, że alarmuje nas o trudnościach w oddychaniu i zaburzeniach w budowie górnych dróg oddechowych, skutkuje również:

  • Uczuciem senności
  • Problemami z koncentracją
  • Bólami głowy

Ponadto, u mężczyzn chrapiących znacznie częściej diagnozuje się problemy z erekcją.

W jaki sposób mogę pozbyć się chrapania?


Chrapanie to defekt, którego eliminacja jest jak najbardziej wskazana. Można go wyeliminować na wiele różnych sposobów. Wybór metody determinowany jest przez diagnozę przyczyn.

W przypadku niedrożności wynikających z nieprawidłowej budowy dróg oddechowych zaleca się interwencję chirurgiczną, np. septoplastyka, snoreplastyka itd.

W przypadku niedrożności okresowych np. zwiotczenie mięśni gardła po wypiciu alkoholu, zalegająca flegma itd. Doskonałym rozwiązaniem będą suplementy diety (np. Snoran Plus).

W leczeniu chrapania stosuje się również specjalne aparaty (urządzenia kontrolujące ciśnienie przepływu powietrza).