Łysienie androgenowe u kobiet. Jak zahamować wypadanie włosów?

Łysienie androgenowe bardzo często określane jest jako łysienie typu męskiego. Wszystko za sprawą tego, że w znacznej większości przypadków dotyka ono mężczyzn.

O ile w przypadku Panów, „łysinka” może zostać odebrana pozytywnie, o tyle w przypadku kobiet – to prawdziwy dramat. W dzisiejszej publikacji szczegółowo przedstawiamy problem androgenowego wypadania włosów u kobiet.

Przebieg choroby – etapy

Łysienie ma charakter rozlany i przebiega etapami tak jak u mężczyzn, z tą różnicą, że u kobiet nie cofa się linia włosów na czole. Poszerza się za to przedziałek na środku główy. Lekarze oceniając etap choroby korzystają ze skali Ludwiga.

Łysienie androgenowe – diagnostyka

Pacjentka udziela szczegółowego wywiadu lekarzowi na temat zażywanych leków. Ponadto, poddawana jest badaniom laboratoryjnym mającym na celu określić zaburzenia ogólnoustrojowe oraz profil hormonów. Dodatkowo, organizm weryfikowany jest pod względem niedoborów.

Kolejnym etapem diagnostyki są badania obrazowe (TrichoScan) lub biopsja skóry głowy.

Łysienie androgenowe, a ciąża

W okresie poporodowym (2-3 miesiące) kobiety bardzo często zauważają nadmierne wypadanie włosów. Spowodowane jest to spadkiem poziomu estrogenów, co odblokowuje ponowny wzrost włosa.

Włosy, które w czasie ciąży znajdowały się w fazie anagenu, teraz przechodzą w sposób gwałtowny w fazę telogenu. Cieńsze, słabsze włosy potrafią wypadać w ogromnych ilościach (do nawet 50% włosów).

Nie jest to jednak powód do strachu. Po tym jak organizm wróci do optymalnej kondycji, sytuacja się unormuje. Podejmowanie leczenia nie jest konieczne.

Jak leczyć łysienie androgenowe u kobiet?

Podobnie jak u mężczyzn – łysienie to choroba skóry, której leczenie jest bardzo trudne. Bardzo często lekarze problem wypadania włosów traktują mocno indywidualnie, dostosowując terapię do każdego pacjenta z osobna.

Najczęściej, łysienie miejscowe leczone jest minoksydylem. Ponadto, lekarz analizuje skład preparatów wykorzystywanych do pielęgnacji włosów używanych przez pacjentkę. W przypadku leczenia systemowego podawane są preparaty o charakterze antyandrogenowym.

Profilaktyka łysienia

Wypadanie kosmyków włosów to złośliwy problem wielu ludzi. Łysienie dotyka zarówno kobiety jak i mężczyzn. Aczkolwiek tylko 25% kobiet jest narażona na tą chorobę. Dlaczego mężczyzn łysienie dopada częściej?

Otóż spowodowane jest to nadmierną produkcją hormonów męskich oraz stresem. Istnieje taki stereotyp, który uważa mężczyzn za mniej silnych psychicznie. Wzmożony stres powoduje szybszą pracę nadnerczy, które z kolei wydzielają więcej hormonu androgenu. Tym samym pojawia się proces łysienia androgenowego. Jego skutki możemy zauważyć głównie na skroniach oraz na czubku głowy. Włosy stają się rzadkie oraz słabe, przez co wypadają. Kobiety są również narażone na działanie hormonów. Zwłaszcza wtedy gdy biorą tabletki antykoncepcyjne lub mają genetyczne wahania w gospodarce hormonalnej.

Przyczyn łysienia możemy także szukać u podnóża zdrowia całego organizmu. Nasze włosy dużo zdradzają o naszej osobie. Nie tylko wskazują na nasze samopoczucie, zdrowie ale także na sytuacje naszego życia. Zatem, kiedy tylko zauważymy, że zaczynają nam wypadać włosy, warto udać się do lekarza. Być może będzie potrzebny przeszczep włosów.

Nieprawidłowa pielęgnacja

Przyczyny łysienia związane są także z pielęgnacją włosów. Stosowanie preparatów, które w składzie mają wiele sztucznych substancji także powoduje niszczenie cebulek i struktury włosa.

Stylizacja włosów

Rozczesywanie włosów mokrych lub gęstą szczotką sprawia, że włosy się łamią oraz wpadają. Aby uniknąć sytuacji wypadania włosów, warto używać drewnianych grzebieni z szeroko rozstawionymi ząbkami. Poza tym, unikajmy prostowania, kręcenia i suszenia włosów. Wszystkie zabiegi powodują wysuszenie włosa i jego wypadnięcie.

Nie zapomnijmy, że włosy rosą bardzo wolno. Jest to zaledwie centymetr miesięcznie. Jeśli nie będziemy dbać o włosy, to będziemy musieli szukać informacji pod frazą przeszczep włosów cena i zainwestować w drogi zabieg na porost włosów.