Jak zadbać o włosy wysokoporowate?

Włosy wysokoporowate to włosy zniszczone, słabe, suche i łamliwe. Wysoka porowatość wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Zabiegi są zdecydowanie bardziej wymagające i czasochłonne, a ich specyfika odbiega nieco od normy.

Włosy wysokoporowate – szczególnie narażone na zniszczenia

Wysoka porowatość to cecha włosów słabych, których bariera ochronna została mocno zniszczona. W praktyce oznacza to tyle, że dalsza degradacja włosów zachodzi bardzo szybko. Wystarczy nierozsądna pielęgnacja, stylizacja i nieprzychylne warunki atmosferyczne by doprowadzić swoje włosy do prawdziwej ruiny.

Dlatego też, niezwykle ważnym elementem pielęgnacji włosów wysokoporowatych jest profilaktyka przed dalszymi zniszczeniami. Absolutnie kluczowym jej elementem jest rezygnacja ze stylizacji włosów urządzeniami bazującymi na wysokiej temperaturze, tj. lokówek, suszarek, falownic oraz prostownic. Należy również ograniczyć stosowanie chemicznych stylizatorów – tj.: lakierów, pianek, żelów i tym podobnych.

Pielęgnacja włosów wysokoporowatych

Włosy wysokoporowate wymagają zdecydowanie większej ilości zabiegów o charakterze regenerującym/odżywiającym. Należy przede wszystkim zadbać o odżywianie włosów od wewnątrz oraz zewnątrz.

Poprzez odżywianie „od zewnątrz” rozumie się: stosowanie specjalnych odżywek do włosów (zarówno zmywalnych, jak i niezmywalnych), maseczek, płukanek. Istotne jest również olejowanie włosów.

Z kolei poprzez odżywianie „od wewnątrz” rozumie się dostarczanie odpowiednich składników mineralnych i odżywczych poprzez właściwą dietę oraz suplementację.

Włosy wysokoporowate – powrót do optymalnej kondycji

Długość terapii regeneracyjno-odżywczej zależna jest od poziomu zniszczeń włosów. Niekiedy trwać może nawet kilkanaście tygodni. Nie mniej jednak, przy zastosowaniu odpowiednich kosmetyków z najwyższej półki można ten czas znacząco skrócić.

Kobiety, który włosy cechuje wysoka porowatość muszą zatem uzbroić się w cierpliwość. Nie mniej jednak, przy systematycznej realizacji wyżej przedstawionych zabiegów, powrót do optymalnej kondycji włosów jest jak najbardziej możliwy. Wszak, wysoka porowatość to tylko i wyłącznie „stan przejściowy”.

7 najczęściej popełnianych błędów w pielęgnacji włosów wysokoporowatych

Niemal każda kobieta popełnia błędy w pielęgnacji włosów. Szczególnie na niebezpieczeństwa narażone są posiadaczki włosów wysokoporowatych – wszak, nawet najdrobniejsze błędy potrafią siać prawdziwe spustoszenie na naszych włosach. Poznaj 7 najczęściej popełnianych błędów w pielęgnacji włosów wysokoporowatych i zacznij ich unikać!

  1. Stosowanie szamponów z SLS i SLES SLS i SLES to prawdziwe zagrożenie dla włosów. Specyfiki, w których składzie znajdziemy powyższe substancje należy stosować nie częściej, niż raz w tygodniu. Regularne stosowanie tychże szamponów, wypłukuje naturalną warstwę ochronną i negatywnie wpływa na inne zabiegi pielęgnacyjne.
  2. Zbyt częste mycie włosów Niewiele kobiet zdaje sobie sprawę, że tak naprawdę zbyt częste zabiegi pielęgnacyjne przynoszą efekty przeciwne od oczekiwanych. W szczególności dotyczy to zabiegów mycia włosów.
  3. Zbyt rzadkie mycie włosów Co ciekawe, negatywne skutki może przynieść także zbyt rzadkie mycie włosów. Wszak, na włosach mogą gromadzić się liczne szkodliwe substancje i rozwijać się stany zapalne. Optymalna liczba kąpieli to od 2 do 4 (w zależności od typu i długości włosów).
  4. Nadużywanie prostownicy do włosów Prostownica do włosów to narzędzie uwielbiane przez kobiety. Pozwala bardzo szybko osiągnąć wymarzony efekt prostych włosów. Niestety, jej nadużywanie niesie za sobą ryzyko nadmiernego przesuszania, co finalnie doprowadza do spadku kondycji włosów i poszerzenia skali zniszczeń.
  5. Stosowanie kosmetyków z „niskiej półki” Niestety na pielęgnacji włosów nie możemy oszczędzać. Zabiegi pielęgnacyjne takie jak mycie, odżywianie czy nawilżanie (podstawa pielęgnacji) powinniśmy realizować przy wykorzystaniu sprawdzonych, skutecznych kosmetyków. Siłą rzeczy nie będą to rozwiązania z niskiej półki cenowej.
  6. Suszenie włosów suszarką z gorącym nawiewem Kolejnym, niezwykle istotnym błędem przy pielęgnacji włosów jest wykorzystywanie suszarki z gorącym nawiewem. Traktowanie włosów ciepłym powietrzem doprowadza do szeregu zniszczeń, które odbijają się na zdrowiu i kondycji naszych włosów.
  7. Zbyt częste farbowanie włosów Farbowanie włosów to zabieg stylizacyjny, który pozwala osiągnąć wymarzony kolor. Niestety, jest to niezwykle inwazyjny zabieg, którego skala zniszczeń jest ogromna. Kiedy zaczniemy go nadużywać – nasze włosy bardzo szybko utracą swój blask i objętość.