Impotencja – problem milionów Polaków. Jak sobie z nią radzić?

Impotencja to problem, z którym zmagają się miliony mężczyzn. Według różnych szacunków, problem ten może dosięgać nawet do 5 milionów mężczyzn mieszkających w Polsce.

Najczęściej problemy z potencją dosięgają mężczyzn, którzy ukończyli 50. rok życia. Nie mniej, odnotowuje się coraz więcej przypadku, u mężczyzn znacznie młodszych.

Zaburzenia potencji to problem, z którym zmagają się coraz młodsi mężczyźni, co może być uwarunkowane przez niezdrowy tryb życia. Nie dbamy o dietę i aktywność fizyczną, nie wysypiamy się i ciągle za czymś gonimy. Wszystkie te elementy mogą mieć wpływ na problemy z potencją. – przekonują eksperci z serwisu SferaIntymna.pl.

Czym jest potencja?

Zanim szerzej rozwiniemy problem impotencji, pragniemy zauważyć, że wielu osób mylnie uważa, że potencja to nic innego jak zdolność do osiągnięcia erekcji. Otóż, pojęcie „potencji” jest znacznie szersze. Jak możemy przeczytać w encyklopedii internetowej Wikipedia.org:

Zaburzenia potencji mogą przejawiać się w niezdolności do:

 • wystąpienia podniecenia seksualnego;
 • wystąpienia reakcji narządów płciowych (brak erekcji lub gotowości seksualnej);
 • sprawnego odbycia spółkowania (zaburzenia wytrysku, dyspareunia, pochwica);
 • osiągnięcia orgazmu (anorgazmia, wytrysk późny, anhedonia seksualna).

Jak więc nietrudno zauważyć, termin potencja odnosi się do wszystkich reakcji seksualnych, nie tylko erekcji.

Przyczyny zaburzeń potencji – co wpływa na problemy z potencją?

Przyczyn zaburzeń potencji może być naprawdę wiele. Oto najczęściej występujące:

 • Inne choroby (m.in.: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, zespół metaboliczny, obturacyjny bezdech senny, choroba wieńcowa, miażdżyca)
 • Zaburzenia hormonalne
 • Problemy natury psychicznej (depresja, lęk, nieprzyjemne doświadczenia)
 • Niezdrowy tryb życia

O ile w przypadku innych chorób, zaburzeń hormonalnych czy problemów natury psychicznej – dosyć szybko dostaniemy odpowiedź na pytanie dotyczące leczenia impotencji, o tyle w przypadku niezdrowego trybu życia – temat jest tak rozległy, że należałoby podejść do niego możliwie kompleksowo.

Jak przywrócić potencję? Co zrobić, aby wyleczyć impotenta?

Leczenie impotencji to temat, który ciekawi niemal każdego mężczyznę zmagającego się z problemami intymnymi. Nie ma w tym absolutnie nic, co mogłoby dziwić – w końcu seks jest niezwykle ważnym elementem życia.

Przywrócenie utraconej potencji jest zadaniem trudnym, acz nie niemożliwym. Istniej bowiem szereg sposób, które powinny pomóc odzyskać pełną sprawność seksualną. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze sposoby, po które sięgają impotenci.

Zmiana trybu życia na zdrowszy

Pierwszym krokiem, który należy przedsięwziąć, by zacząć walkę o odzyskanie pełnej sprawności seksualnej jest zadbanie o zdrowy tryb życia. Zmiana musi mieć charakter kompleksowy – tj. dosięgać każdej sfery życia, która może mieć wpływ na naszą sprawność seksualną. Poprzez zmianę trybu życia rozumie się:

 • realizację zdrowej, pełnowartościowej i zbilansowanej diety
 • codzienną aktywność fizyczną (przywrócenie kondycji fizycznej)
 • regularny rytm dobowy, uwzględniający stałe pory snu
 • bezwzględną rezygnację z używek: alkoholu, papierosów

Tabletki na potencję bez recepty

Leki OTC i suplementy diety na potencję, to rozwiązanie, które cieszy się bardzo dużą popularnością wśród mężczyzn zmagających się z impotencją. Wynika to z faktu, iż jest to sposób pozwalający na uzyskanie dobrych efektów, w bardzo krótkim czasie – bez udziału specjalisty.

Problemy ze sprawnością seksualną powodują często ogromny wstyd i stanowią barierę dla wizyty u specjalisty. Panowie poszukują rozwiązań na własną rękę, a tabletki na potencję bez recepty (leki oraz suplementy) zdają się być najskuteczniejszym rozwiązaniem.

Tabletki na potencję na receptę

Tabletki na potencję na receptę to rozwiązanie nieco mniej popularne, ale ze względu na zwiększoną dawkę substancji aktywnych – znacznie skuteczniejsze. Warto mieć jednak świadomość, że duża dawka sildenafilu – może powodować szereg skutków ubocznych. Dlatego też, przed skorzystaniem z tego typu produktów – niezbędna jest wizyta u specjalisty.

Niezależnie od zastosowanej metody leczenia impotencji, warto konsultować się ze specjalistą. Zaburzenia potencji nie są żadnym powodem do wstydu.