Cellulit i rozstępy w ciąży i po ciąży. Jak wyeliminować te defekty?

Nie da się ukryć, że w czasie ciąży kobiety znacząco przybierają na wadze. Niesie to za sobą ryzyko pojawienia się defektów takich jak cellulit oraz rozstępy. Dowiedz się w jaki sposób radzić sobie z tymi problemami.

Cellulit – pierwsza zmora kobiet w ciąży

Pojawienie się grudek i nierówności przypominających strukturę skórki pomarańczowej to znak, że mamy do czynienia z cellulitem. To przypadłość, która ma tylko i wyłącznie charakter estetyczny, a co za tym idzie – nie zagraża ani zdrowiu, ani tym bardziej życiu.

Dlatego też, cellulit nie jest powszechnie określany jako choroba. Owszem, może być objawem chorobowym – nie jest jednak samodzielną jednostką chorobową. To dolegliwość, defekt estetyczny, który w zasadzie nie podlega leczeniu, a usuwaniu.

Cellulit – co przyczynia się do jego występowania?

Występowanie cellulitu uwarunkowane jest przez szereg różnych czynników. W największym stopniu przyczyniają się do niego zmiany hormonalne zachodzące w organizmie. Za występowanie cellulitu odpowiada bowiem nadwyżka estrogenów – żeńskich hormonów. Dlatego też, skórka pomarańczowa to defekt typowo kobiecy. Spośród wszystkich przypadków, aż 98% dotyczy Pań.

Cellulit może być efektem złego odżywiania. Kiedy jemy zbyt dużo, a nasza dieta jest nieregularna i niepełnowartościowa – bardzo szybko pojawiają się rozmaite defekty, w tym także cellulit. Podobny wpływ ma również brak aktywności fizycznej.

Wpływ na pojawienie się tego defektu ma również palenie papierosów, nadmierne spożywanie alkoholu oraz niewłaściwa pielęgnacja skóry.

Jak się pozbyć cellulitu?

Usuwanie cellulitu to proces, który można realizować na różne sposoby. Zdecydowanie największa efektywność cechuje zabiegi oferowane przez gabinety medycyny estetyczno-kosmetycznej. W ofercie tego typu salonów znajdziemy między innymi:

  • mikrodermabrzję
  • peeling chemiczny
  • cryolift
  • mezoterapię igłową

Ponadto, cellulit można usunąć przy wykorzystaniu specjalistycznych kosmetyków – kremów i maści. W ofercie coraz częściej znaleźć można także rozmaite środki doustne.

Alternatywnym sposobem na cellulit dla nienajtańszych gotowych rozwiązań jest zastosowanie domowych receptur, a mianowicie:

  • maseczki z fusów czarnej, mielonej kawy
  • maseczki z owoców awokado
  • peelingu kawowo-cukrowego
  • naparów z ziół

Rozstępy – druga zmora kobiet w ciąży

Rozstępy – charakterystyczne „pęknięcia” na skórze, które stanowią defekt estetyczny. Bardzo często pojawiają się u kulturystów, osób z nadwagą i kobiet w ciąży. Jak sobie z nimi radzić? Czy istnieją metody pozwalające trwale je usunąć?

Rozstępy – poznaj przyczyny

Zbyt duże obciążenie skóry (napięcie) sprawia, że włókna kolagenu nie wytrzymują i pękają. Dzieje się tak głównie wtedy, gdy wzrost jest zbyt duży lub zbyt gwałtowny. W przypadku rozstępów występujących przy ciąży przyczynę wskazuje się w nadmiernej produkcji kortyzolu, który wpływa na patologię fibroblastów.

Rozstępy – zapobieganie

Z całą pewnością słyszeliście powiedzenie „łatwiej zapobiegać, niż leczyć”. W przypadku rozstępów jest podobnie. Profilaktyczne działania pozwolą uniknąć blizn porozstępowych oraz ograniczą koszty ich usuwania.

Zapobieganie rozstępą powinno odbywać się poprzez – odżywianie skóry od wewnątrz (poprzez odpowiednio zbilansowaną, bogatą w witaminy i minerały dietę oraz odżywianie skóry od zewnątrz – poprzez peelingi, kremy i maści odżywiające skórę.

Pamiętaj: w okresie ciąży stosowanie niektórych maści może być zabronione, przed wyborem skontaktuj się z lekarzem prowadzącym.

Rozstępy – jak się pozbyć?

Medycyna oferuje kilka rozwiązań usuwania rozstępów. Poniżej pokrótce opisujemy każde z nich.

Kremy na rozstępy – najpopularniejsze, ale niekoniecznie najbardziej efektywne rozwiązanie. Kremy i maści nie usuwają, a jedynie ograniczają widoczność rozstępów. Ich cena waha się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Oparte są zwykle na naturalnych, w pełni bezpiecznych składnikach.

Domowe sposoby – do niedawna stanowiły jedyną metodę usuwania rozstępów. Oparte na takich składnikach jak oliwa z oliwek, fusy z kawy i sok z cytryny sposoby są godne rozważenia w przypadku, gdy nasz budżet nie jest zbyt wysoki. Skóra zostanie nawilżona i wyleczona, ale ślady po rozstępach będą widoczne.

Zabiegi kosmetyczno-medyczne- najdroższe, ale najskuteczniejsze rozwiązanie. Zabiegi medycyny estetycznej takie jak mikrodermabrazja, mezoterapia, peeelingi chemiczne, czy cryolift to swojego rodzaju gwarancja pozbycia się problemu raz na zawsze. Koszt serii zabiegów każdej z metod oscyluje w granicach 1500zł.