Budowa masy mięśniowej – krok po kroku. Jak przytyć?

Wielu mężczyzn za cel numer „1” stawia sobie zbudowanie masy mięśniowej. Wszak, to właśnie mężna i atletyczna sylwetka jest domeną atrakcyjności. Nic więc dziwnego w tym, że siłownie pękają w szwach.

Niestety, wielu Panów popełnia wiele błędów. Ćwiczą niepoprawnie technicznie, źle się odżywiają, nie są regularni. Poniżej prezentujemy poradnik „krok po kroku”, który pomoże Ci osiągnąć wymarzone efekty.

Krok pierwszy: Twój cel

Czy wiesz, że ponad połowa niepowodzeń jeśli chodzi o proces budowy masy mięśniowej wynika z niejasno postawionego celu. Tracimy motywację, bo tak naprawdę nie wiemy co czego finalnie dążymy. Postaw cel. Musi on być precyzyjny i jasny.

Krok drugi: Twój plan treningowy

Masz już swój plan treningowy? Czy odpowiada on Twoim predyspozycjom fizycznym? Czy angażuje wszystkie grupy mięśniowe?

Bardzo częstym błędem jest omijanie „nieprzyjemnych” partii mięśniowych. To ogromny błąd. Pomijanie, skutkuje niesymetrycznymi przyrostami i ograniczeniem efektywności treningu.

Krok trzeci: poprawne wykonywanie ćwiczeń

Kiedy stworzysz kompletny plan treningowy, koniecznie zaznajom się z prawidłową techniką ćwiczeń. Poproś o radę doświadczoną osobę lub skorzystaj z poradników Video umieszczonych w popularnych serwisach.

Krok czwarty: korzystaj z diety

Dieta to niezwykle ważny element budowy masy mięśniowej. Wszak, musimy dostarczyć dostateczną ilość wartości odżywczych. W przeciwnym wypadku ograniczymy przyrosty (brak materiału budulcowego).

Bilans diety powinien być dostosowany do naszego zapotrzebowania, a sama dieta musi składać się z co najmniej pięciu pełnowartościowych wysiłków, których konsumpcja musi zachodzić regularnie.

Krok piąty: wykorzystaj suplementy diet

Rola suplementacji jest coraz większa. Wykorzystaj suplementy diety w celu zwiększenia efektywności diety i treningu. Pamiętaj jednak, że jest to uzupełnienie jadłospisu, a nie jego podstawa. Szczegółowych porad dotyczących suplementacji udzieli dietetyk.

Procesy budowania masy zależne są głównie od diety oraz treningu. Coraz większy wpływ ma jednak suplementacja.

 • Kreatyna
  Mówią o niej „królowa suplementów”. Działa zdecydowanie najsilniej i oddziałuje na kilka płaszczyzn, a mianowicie: masę, siłę oraz wydolność. Kreatyna występują w dwóch formach – jabłczanu i monohydratu. Znaleźć ją można w formie płynu, proszku oraz kapsułek. Najpopularniejsi producenci mają nawet po kilkanaście typów odżywke kreatynowych w swojej ofercie.
 • Gainery
  Gainer to odżywka wyskowęglowodanowa, której przyswajalność jest bardzo wysoka. Powinna być traktowana jako swoiste uzupełnienie diety. Występuje w formie proszku, który należy wymieszać z wodą lub mlekiem.
 • Odżywki białkowe
  Białko w proszku – to suplement uzupełniający (podobnie jak gainer). Wysokoprzyswajalne białko to wygodna forma posiłku, którą przygotować można w kilka minut. Pełnowartościowy koncentrat białkowy wzbogacony może być minerałami, aminkowasami i innymi składnikami wspierającymi procesy budowania masy mięśniowej.
 • Carbo
  Carbo czyli inaczej Booster energetyczny, czyli suplement węglowodanowy, którego celem jest uzupełenienie energii przed i po treningu. Wspiera procesy budowania masy mięśniowej, poprawia wydolność i regenerację mięśni po wysiłku.
 • Aminokwasy BCAA
  Rozgałęzione aminokwasy (BCAA) to doskonały suplement, którego celem jest: poprawa wydolności, wzrost masy mięśniowej oraz regeneracja włókien mięśniowych. Aminokwasy BCAA dostępne są zarówno w formie proszku, jak i płynu oraz kapsułek. To wygodne rozwiązanie zalecane jest głównie osobom, które realizują intensywne, długotrwałe treningi. Może być stosowany zarówno przy treningu siłowym, jak i wytrzymałościowym. Suplementy są skuteczne, ale należy pamiętać, że podstawą zawsze powinna być zdrowa, pełnowartościowa i zbilansowana dieta. Wówczas efekty suplementacji będą najlepsze.